Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Solego Sp. z o.o.

Rzeszów

10

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Czy lista Tier 1 ma odzwierciedlenie w jakości paneli fotowoltaicznych?

Autor: Solego Sp. z o.o., publikacja: 2020-10-07

Przy zakupie systemu fotowoltaicznego jakość komponentów do wykorzystania jest często kluczowym czynnikiem, jednak wybór konkretnej firmy już nie jest taki prosty, zwłaszcza w przypadku paneli słonecznych, których marek na rynku są setki. Spotkamy się z pojęciami Tier 1, Tier 2 i Tier 3 w odniesieniu do producentów paneli słonecznych – jest to sposób odróżniania ziarna od plew. Ten artykuł przybliży, co te terminy oznaczają w praktyce i jak mogą pomóc podjąć decyzję o trafnym wyborze produktu.

Rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu

Rankingi Tier – co to jest?

Rankingi Tier to systemy, przez które zazwyczaj organizacje, takie jak np. Bloomberg, klasyfikują akceptowalność poszczególnych produktów. Na ogół te dane są przeznaczone dla inwestorów w projektach na dużą skalę, ale na całym świecie są także powszechnie wykorzystywane w rozmowach z klientami na mikroinstalacje.

Kilka istotnych informacji na temat systemów rankingowych Tier

1. Istnieje wiele różnych systemów rankingowych Tier, ale Bloomberg kompiluje listę firm, które najczęściej są rekomendowane, choć w dużej mierze ich kryteria nie różnią się, a producent z grupy Tier 1, który widnieje na jednej liście, niekoniecznie będzie w grupie Tier 1 na innej liście.

2. Rankingi Tier dotyczą producentów paneli fotowoltaicznych, a nie samych paneli. Producenci paneli mogą zaoferować szeroką gamę paneli, począwszy od wysokiej jakości urządzeń do wersji budżetowej. To, że wybierzesz panele od producenta Tier 1, nie gwarantuje, że nie otrzymasz produktu szybko starzejącego się lub o niskiej jakości.

3. Informacja o rankingach Tier nie jest zazwyczaj dostępna za darmo dla wszystkich – instalator czasem może mieć dostęp do jednej z list albo może też nie mieć wcale dostępu. Dlatego też jeśli firma próbuje sprzedawać system fotowoltaiczny, mówiąc, że panele, których używa są z grupy Tier 1, może okazać się, że nie ma właściwego źródła informacji.

4. Rankingi Tier zazwyczaj biorą pod uwagę informacje o dużych projektach i kto je finansuje. Jeśli rozważasz zakup małej instalacji fotowoltaicznej na dach, może niekoniecznie obchodzi Cię, czy produkty danego producenta zostały wykorzystane w farmach fotowoltaicznych lub też ile banki są skłonne zainwestować, aby sfinansować ich budowę.

5. Rankingi Tier również biorą pod uwagę moce produkcyjne. Producenci, którzy dostali się na listę Tier 1, należą zwykle do grupy największych producentów na świecie.

Firma montująca panele fotowoltaiczne

6. Rankingi Tier nie dają bezpośredniej gwarancji jakości, ale tak naprawdę są one dość dobrym wskaźnikiem. Przedsiębiorstwa, które tworzą listy rankingowe Tier, nie testują paneli fotowoltaicznych, po prostu wskazują bankom producentów, którzy są najatrakcyjniejsi do inwestycji.

7. Rankingi Tier nie biorą pod uwagę rzeczy, które są ważne dla konsumentów. Jedno z najczęstszych pytań dotyczy gwarancji na panele fotowoltaiczne. Przykładowe pytania: czy firma ma siedzibę w Europie i czy jest w stanie szybko i bezproblemowo obsłużyć roszczenia gwarancyjne? Jeśli centrala jest za granicą, wymiana może być uciążliwa i trwać bardzo długo.

8. W systemie Tier 1 producenci stanowią jedynie niewielki wycinek (2%) całkowitej liczby producentów na rynku, ale wiele czynników stawia ich wyraźnie ponad kategorią 2 i 3 producentów.

9. Przede wszystkim są zorientowani pionowo, co oznacza, że jest to nie tylko montaż paneli przy użyciu komponentów innych firm, ale także produkują swoje panele od podstaw. Oznacza to, że kontrolują proces produkcyjny na każdym etapie od ogniw krzemowych po ostateczny montaż paneli fotowoltaicznych.

10. Producenci Tier 1 inwestują w badania i rozwój (R&D) i ciągłe innowacje w celu poprawy jakości swoich produktów i procesów.

11. Producenci Tier 1 używają wysoce zautomatyzowanej technologii produkcyjnej, która jest sprzyjająca do utrzymania standardu jakości.

12. Wreszcie, producent musi wykazać się co najmniej 5-letnią historią produkcji paneli fotowoltaicznych, która jest niezbędnym kryterium uznania na liście Tier 1.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 299 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice